Međunarodni kreativni natječaj Mir u svijetu – Milano 2022.

Autor: Blaženka Crnov, 12. 12. 2022.

Slovačko-talijanska kulturna institucija Udruga sunarodnjaka i prijatelja Slovačke u Milanu (ZKPS) iz Italije pozvala je djecu iz cijelog svijeta na sudjelovanje u kreativnom natječaju na temu Mir u svijetu (La pace nel mondo).

Natječaju su se odazvali naši učenici slovačkog jezika i kulture koji su crtali, slikali i pisali poruke mira, ljubavi i razumijevanja među svim ljudima na svijetu odašiljući poruku da svi ratovi prestanu i da ih više nikada ne bude. Natječaj je imao veliki odaziv te je na njega pristiglo više od 150 radova iz Argentine, Australije, Češke, Hrvatske, Mađarske, Rumunjske, Srbije, Slovačke, Italije, Velike Britanije.

Diplome za svoje uspješne radove dobili su naši šestaši: Mark Vida, Lucija Budoš, Modela Ivanek, Leona Meter i Eva Komjetan. Učenicima je diplome podijelila njihova mentorica Ana Marošević, koja ih je poticala na kreiranje radova uz pisanje poruka mira. Učenica Eva Komjetan kaže: „Natječaj mi se jako svidio jer sam mogla pokazati kako su ljudi sretni tamo gdje se međusobno uvažavaju i tamo gdje se djeca igraju. Tako će im i njihovi domovi biti veseli a oni zadovoljni stvarajući mir oko sebe“.

Glavna organizatorica ovoga projekta dr. Elena Cengelová Carina iz Italije izrazila je veliko zadovoljstvo odazivu djece te pregledavajući sve njihove crteže i slike komentirala: „Dječja otvorena duša i njihovi inspirativni radovi su izrazom i zrcalom cijeloga društva. Sve slike su jako lijepe, zanimljive i vrijedne. Kad sam ih postupno pregledavala vrlo su me se dojmile tako da su mi i suze navirale na oči. Dijete često puno bolje zna osjetiti i izraziti potrebu mira i spokoja, nego odrasli. Bio je to vrlo zanimljiv projekt i zahtjevan rad u pripremi izložbe poslanih radova, ali trud je rezultirao zanimljvom online izložbom-galerijom koju možete pogledati na linku: https://youtu.be/AimA5plefjM“.

U galeriji se nalaze i radovi naših učenika koji su također i u prosinačkom broju časopisa Slovenské ozveny – Echy Slovacchi, a možete ga prolistati na:   https://www.youtube.com/watch?v=RTTvomJGjto&ab_channel=ZKPSMILANO.

Čestitamo učenicima sudionicima na marljivom radu, a oranizatorima na ovako hvale vrijednom projektu.

Izvor: Ana Marošević

Osnovna škola kralja Tomislava Našice / Ulica Matice Hrvatske 1, HR-31500 Našice / www.os-kralja-tomislava-na.skole.hr / ured@os-kralja-tomislava-na.skole.hr