Književna večer “Putevima pjesnika”

Autor: Vlatka Zahirović, 1. 12. 2009.

U subotu 21. studenoga 2009. učenici OŠ kralja Tomislava sudjelovali su na književnoj večeri koja je održana u Našicama, u svečanoj dvorani starog Pejačevićevog dvorca.

Književni susret organizirala  je Udruga stvaratelja u kulturi „RIMA“ Našice, književna sekcija.  Njezin rad koordinirao je predsjednik “ RIME“ Jozo Flegar. Suorganizator je bila OGŠ“ Kontesa Dora“. Voditeljice programa bile su Ivana Hanzlić i Ana Cader.

Bio je ovo 17. regionalni susret pjesnika i pjesničkih društava  Slavonije, Baranje i Srijema pod nazivom “Putevima pjesnika“  posvećen 130. godišnjici dolaska Slovaka u Našice. Sudjelovalo je oko četrdesetak  pjesnika s učenicima OŠ kralja Tomislava i OŠ“ I. Brnjik  Slovak „ Jelisavac koji su čitali pjesme na slovačkom i hrvatskom jeziku. Ispred OGŠ nastupili su po prvi put učenici koji su  ujedno imali prvi  nastup kao priprema za državno natjecanje u Opatiji.

Učenike OŠ kralja Tomislava vodila je učiteljica slovačkog jezika i kulture  Ana Marošević. O nastupu učenika i cijelom skupu ona komentira:

„U glazbeno-književnu večer uveli su nas mladi tamburaši OGŠ „Kontesa Dora“. Uz našu školu i OŠ „I. Brnjik Slovak“ iz Jelisavca, nastupila su i brojna druga društva: Književna udruga VERS i POETA iz Belišća i Valpova, Udruga za dijalog i nenasilje iz Valpovštine, Pavo Jelović iz Kanade, Pjesnička udruga „RIJEČ RAVNICE“ iz Đakova, Društvo PORZIJSKI ALBUM iz Vrbanje, Društvo pisaca i pjesnika ŽUBOR SLAVONSKE RIJEČI iz Cerne, Udruga za dijalog i nenasilje LUČ Berak, Književna udruga MIHAEL iz Donjeg Miholjca i pjesnička udruga RIMA Našice- ogranak  Đurđenovac i Feričanci. Naši su se učenici predstavili sa svojim pjesmama koje su pisali na slovačkom jeziku, a koje su objavljene u zbirci dječjih radova „Kvapky“. Svoje radove sastavljali su na satu slovačkog jezika i kulture uz moju pomoć. To su učenici 7.b razreda : Matea Komjetan , Petra Digula, Barbara Mezak, Vlatka Ivčević, Ivana Šulava, Mirta Szabo  i učenica 5.b Margareta Paulić . Pisali su  o godišnjim dobima, svom mjestu, prijateljstvima i imenima. Odlično su se uklopili u društvo starijih pučkih pjesnika zajedno s učenicima iz Jelisavca. Prisutni su mogli čuti i prijevod pjesama. Kroz cijeli program prožeta  je bila hrvatsko-slovačka riječ jer je večer bila posvećena 130. obljetnici doseljavanja Slovaka  na područje našičkog kraja. Svako je društvo bilo najavljivano i pozivano na svoj nastup stihovima poznatih slovačkih pjesnika poput Sladkoviča, Hviezdoslava, Dilonga, Jesenskog i dr.

Publika je uživala u širokom spektru tema o ljubavima, o običnim ljudima, gradovima, političarima prepletene satirom pa i sarkazmom. Posebno je bila dirljiva pjesma o zločinima u Vukovaru koja je pročitana i na Ovčari na Dan obljetnice stradanja Vukovara, a napisao ju je Pavo Jelović, hrvatski politički emigrant iz Kanade.“

Učenici OŠ kralja Tomislava komentirali su:

Barbara  Mezak : „Bilo je puno pjesnika i lijepih pjesama. Ja sam prevodila  pjesme koje su ostali učenici čitali na slovačkom jeziku.“

Ivčević Vlatka:“ Čitala sam pjesmu Zima, na slovačkom jeziku. Bilo mi je zadovoljstvo slušati ostale kako čitaju i uživaju u poeziji. Jedan pjesnik čitao je autobiografsku pjesmu o Vukovaru koja me se posebno dojmila.“

Matea  Komjetan:“Svidjele su mi se pjesme. Program je bio lijepo sastavljen. Najviše mi se svidjelo što su učenici  OGŠ „Kontesa Dora“ svirali Vivaldijevu skladbu Četiri godišnja doba . Na kraju smo se svi družili uz domjenak.“

Izvor: Đurđica Zailac

Osnovna škola kralja Tomislava Našice / Ulica Matice Hrvatske 1, HR-31500 Našice / www.os-kralja-tomislava-na.skole.hr / ured@os-kralja-tomislava-na.skole.hr