Učenici 4.a razreda OŠ kralja Tomislava Našice posjetili voćnjak obitelji Ljiljane i Željka Kasapović u Vukojevcima

Autor: Blaženka Kovač, 2. 11. 2011.

Učenici 4. a razreda OŠ kralja Tomislava Našice, zajedno sa svojom učiteljicom Brankom Lovošević, i ove su godine raznovrsnim aktivnostima obilježili Dan jabuka.

Učiteljica je u  Godišnjem planu i programu uvrstila razvojni projekt u trajanju od četiri godine, a to je  obilježavanje Dana jabuka.
Učiteljica ističe da u  prvom razredu, u suradnji s voćarom iz Našica,  Nikolom Ivković, učenici su gulili jabuke, ribali, cijedili sok od jabuka, te izrađivali jabučni ocat.
U drugom razredu, u suradnji s roditeljima, učenici su prikupljali recepte za kolače i pripremali kolače od jabuka.
U trećem razredu, zajedno s učiteljicom, učenici su gulili i  ribali jabuke, motali savijače od jabuke i pekli u školskoj kuhinji.
U četvrtom razredu postavljena je „ kruna na sve to“, kako kaže učiteljica Branka, i upriličio se odlazak i obilazak voćnjaka obitelji Kasapović u mjestu Vukojevcima, nedaleko od Našica.
Učenike je tu dočekala majka učenika 4. a razreda, Filipa Kasapovića.
Provela ih je voćnjakom koji je površine  jedan  hektar te im objasnila čitav proces sve od sadnje do branja jabuka.  Objasnila im je vrste jabuka koje se uzgajaju u njihovom voćnjaku te kako je biti voćar dosta težak i zahtjevan posao.
Ljiljana Kasapović o svojoj suradnji sa školom iznosi:
„Budući da se naša obitelj bavi proizvodnjom  jabuka, a i naš sin Filip ide u vašu školu, od prvog razreda  uključili smo se u organizaciju projekta Dani jabuka.
Svake godine razredu smo darivali jabuke za taj dan, pekli su se kolači od jabuka i dr.

Bile su to prave male radionice. Svi smo radili s dušom i srcem. Kasnije smo to ovjekovječili fotografijama koje smo stavljali na pano. Pred kraj trećeg razreda predložila sam učiteljici Branki da u zadnjoj godini tj. u četvrtom razredu Dan jabuka obilježimo u našem voćnjaku u Vukojevcima. Cilj je bio da se učenici okušaju u berbi jabuka, pošto su sve faze  s jabukama već prošli i da zaokružimo ovaj projekt kao cjelinu. Učiteljica  Branka  sa zadovoljstvom je prihvatila moj  prijedlog i tako smo na početku četvrtog razreda krenule u organizaciju. Dobili smo dozvolu i od ravnateljice, a suglasnost su nam dali i roditelji.
 Oko dolaska u voćnjak angažirala se cijela moja obitelj, a naročito bake. Baka Danica u voćnjaku je pripremila stol proizvoda od jabuka koji su izgledali kao prave male slastičarske čarolije. Stol je bio ukrašen jesenskim plodovima te ukrasnim tikvicama. Služili smo i Eko-sok od jabuke. Miris pite i savijače od jabuka širio se prirodom. U goste nam je stigla i prabaka Anka koja ima punih osamdeset pet godina i koja je uživala u društvu Filipovih prijatelja iz razreda.
U jabukovac smo krenuli u deset sati ispred škole. Oko organizacije nam je pomoglo i nekoliko dobrih roditelja koji su išli s nama i vozili djecu. Gošća nam je bila i pedagoginja škole. Išli smo s pet automobila što je bilo dovoljno da se svi prevezemo do Vukojevaca koji su od Našica udaljeni 5 km.
Kada smo stigli, održala sam  edukativno predavanje  o jabukama. U predavanju sam se osvrnula na sorte jabuka, na tipove voćnjaka, , o načinu branja jabuka…bila sam iznenađena brojnim i mudrim pitanjima za taj uzrast od deset godina i njihovom zainteresiranošću. Naučili smo kako prepoznati  i razlikovati prvu od druge klase jabuka i u konačnici kako brati jabuke. Zatim smo proveli  radionicu branja jabuka.

Poslije toga počastili smo se već spomenutim proizvodima iz bakine kuhinje, a u znak sjećanja na ove lijepe trenutke svima sam darivala edukativne materijale izrađene od papira u boji u obliku jabuke- s porukama o jabukama.
Za realizaciju cijelog projekta  zaslužan je moj suprug Željko Kasapović, dipl. inž poljoprivrede, koji je ljubav prema prirodi prenio na nas.
Tih dva i pol sata boravka u prirodi prebrzo je prošlo. Djeca su otišla kući, ponijevši sa sobom ubrane jabuke, a mi domaćini smo sretni zbog još jednog uspješnog edukativnog projekta. Ovim putem zahvaljujem učiteljici Branki Lovošević na četverogodišnjoj suradnji u organizaciji razvojnog projekta dugog četiri godine!“

O svojim doživljajima guljenja, ribanja jabuka, pečenja i obilaska voćnjaka u ove četiri godine, učenici su komentirali :
-Posebno mi se svidjelo kad sam brala jabuke-rekla je Karla Žiha.
-Najviše mi se svidjelo što smo dosta toga o jabukama naučili, jeli kolače i igrali nogomet -zaključila je Paula Njegovanović-Ocelić
-U voćnjaku mi je bilo jako zanimljivo, a jabuke su bile posebno fine-priznala je Mia Ivić.
- Do sada su nam uvijek nosili jabuke koje su brali, a sada smo se i mi okušali u branju. Hvala obitelji Kasapović!-dodala je Antonela Turza.
-Meni je bilo odlično! Ovaj put nismo pravili sok, ovaj put nismo jeli pite, ovaj put nismo gulili jabuke… Ovaj put smo ih brali! -nabrojio je doživljaje Filip Kasapović.
- Konačno sam vidjela odakle dolaze jabuke koje koristimo za Dane jabuka već tri godine. Posebno mi se svidjelo iznenađenje kad su nas poslužili sokom i kolačima –prokomentirala je Dorotea Sokol.
-Osjećala sam se sretno i zadovoljno zato što sam prvi put bila u voćnjaku-bila je kratka Lucija Formbaher.
-Prošlih godina bilo je zanimljivo, ali ove godine bilo je najzanimljivije jer smo naučili puno toga o sortama jabuka-smatra Toni Vidaković.
 -Obožavam Dan jabuka jer svake godine naučimo nešto novo, a to nam omogućuje obitelj Kasapović. Hvala im jer bez njih Dan jabuka ne bi bio tako poseban!-zaključio je Nikola Vrabac.
 Poslije nekoliko dana učenici su zajedno s učiteljicom u školi izrađivali karamelizirane jabuke koje su posebna poslastica i za djecu i za odrasle, a učiteljica ih je obradovala i posebnim Čipsom od jabuka.

Izvor: Ljiljana Kasapović i Đurđica Zailac

« Travanj 2024 »

Osnovna škola kralja Tomislava Našice / Ulica Matice Hrvatske 1, HR-31500 Našice / www.os-kralja-tomislava-na.skole.hr / ured@os-kralja-tomislava-na.skole.hr